Chcesz wziąć kredyt gotówkowy albo hipoteczny, ale masz jeszcze kredyt samochodowy i nie wiesz, jak to wpłynie na Twoją zdolność kredytową? Nie martw się, to, że masz aktywny kredyt, nie oznacza, że nie możesz dostać kolejnego. O ile tylko spełniasz odpowiednie warunki, nie powinno być żadnego problemu. Dowiedz się, na czym polega analiza kredytowa i jak obciążenia wpływają na zdolność kredytową!
Zdolność kredytowa – co to jest?
Zdolność kredytowa to wskaźnik, którym posługują się banki i inne instytucje finansowe. Pokazuje, czy osoba wnioskująca o kredyt ma możliwość spłaty zadłużenia. Ma określić, czy będziesz w stanie wywiązać się z zaciągniętego zobowiązania i spłacać raty z odsetkami w terminie. Za każdym razem, kiedy bank udziela ci kredytu, pożyczki czy nawet limitu w koncie, określa twoją zdolność kredytową.
Do jej wyliczenia bierze się pod uwagę informacje o kredytach i historii kredytowej w BIK-u. Biuro Informacji Kredytowej to miejsce, które przechowuje dane o wszystkich zaciągniętych kredytach i pożyczkach, wraz z informacją o terminie ich spłat, a także regularności i braku opóźnień. Historia kredytowa ma ogromne znaczenie przy zaciąganiu różnego rodzaju zobowiązań i wpływa na zdolność kredytową. A im większa zdolność kredytowa, tym większe szanse na wzięcie kredytu na dużą kwotę!
Kredyt samochodowy a zdolność kredytowa
Kredyt na samochód jest popularnym sposobem finansowania zakupu pojazdu. Nic więc dziwnego, że ma go naprawdę wiele osób. Najczęściej jest na co najmniej kilka lat, ale raty nie są szczególnie wysokie. Wiele banków oferuje kredyt samochodowy. Czy jego spłacanie ma wpływ na zdolność kredytową? Oczywiście, że tak, nie musi on być jednak negatywny.
Z jednej strony kredyt samochodowy to zobowiązanie co miesiąc zmniejszające środki, którymi dysponujesz. W związku z czym pomniejsza kwotę, którą możesz wydać na kolejny kredyt. Jeśli jednak rata nie jest wysoka, nie musisz się tym bardzo martwić. Na zdolność kredytową wpływa bardzo wiele czynników, nie tylko aktywne zobowiązania. Znaczenie mają także zarobki, rodzaj kredytu (hipoteczny jest bardziej bezpieczny dla banku), liczba osób na utrzymaniu, miejsce zamieszkania, a także takie informacje jak wiek, stan cywilny, staż pracy czy nawet firma, w której masz umowę o pracę, oraz oczywiście historia kredytowa.
Budowanie pozytywnej historii kredytowej w BIK-u polega właśnie na braniu różnych kredytów i spłacaniu ich terminowo. Dla banku to bardzo ważna informacja – nie chodzi o to, czy w ogóle masz kredyt, ale raczej o to, czy spłacasz go w terminie. Przy zaciąganiu nowego zobowiązania może to być wręcz pożądane – jest jasną informacją, że wywiązujesz się ze swoich zobowiązań.
Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Zanim wystąpisz do banku z wnioskiem o kredyt, sprawdź zdolność kredytową. Możesz zrobić to samodzielnie, korzystając z orientacyjnego kalkulatora BIK-u, a także na przykład w banku. Sprawdzanie zdolności kredytowej nie trwa długo i polega tylko na podaniu orientacyjnych danych, czyli zarobków, podstawowych danych osobowych i tak dalej.
Jeśli okaże się, że kredyt samochodowy sprawia, że twoja zdolność kredytowa jest niewielka i bank może zaoferować ci tylko małą kwotę pożyczki, a potrzebujesz więcej, jest kilka sposobów na poprawienie zdolności kredytowej. Jednym z nich jest wzięcie pożyczki z kimś jeszcze, na przykład partnerem czy rodzicami – wspólne zarobki pozwalają na większą zdolność kredytową. Bardzo skuteczne, chociaż czasochłonne może być spłacenie mniejszych zobowiązań, jak raty za sprzęt AGD w sklepach czy drobne pożyczki konsumenckie. Możesz także zrezygnować z kart kredytowych. Często leżą długo nieużywane, a samo ich posiadanie może obniżać zdolność kredytową. Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na przyjęcie wniosku w banku i zwiększyć twoje szanse na otrzymanie pożyczki na większą kwotę.
Opracowano na zlecenie partnera: Santander Consumer Bank.
Źródła:
https://www.bik.pl/poradnik-bik/czym-jest-zdolnosc-kredytowa
https://mubi.pl/poradniki/zdolnosc-kredytowa/