Usunąłeś pliki z dysku twardego, a następnie go sformatowałeś. Świetnie, jednak to dopiero połowa drogi do efektywnego zniszczenia nośnika. Niestety, większość z nas poprzestaje na tych czynnościach, podczas gdy są one niewystarczające. Sprawdź, dlaczego samo usunięcie plików nie wystarczy, aby mówić o prawidłowej utylizacji.
Usunięcie plików i formatowanie dysku – dlaczego to tylko część obowiązków?
Przechowywanie dokumentacji (więcej informacji na ten temat uzyskasz na https://hsm-recycling.pl/pl/przechowywanie-dokumentow/) może odbywać się z użyciem dysków twardych i elektronicznych nośników danych. Gdy jednak przychodzi ją usunąć, nie poprzestawajmy na kasowaniu plików i formatowaniu. Wbrew pozorom te czynności, choć są niezbędne, nie pozwalają trwale usunąć danych. Badania wykazały, że odtworzenie informacji, które kiedyś były w nich zawarte, wciąż jest możliwe. Wymaga co prawda sporych nakładów pracy, ale i to nie przeraża złodziei danych. Naszym zadaniem jest wdrożyć takie metody, dzięki którym dokumenty zostaną zniszczone raz na zawsze, bezpiecznie i trwale.
Jak niszczyć nośniki danych?
Utylizacja dysków twardych i innych nośników danych to skomplikowany problem. Jego rozwiązanie wymaga posiadania wiedzy i sprzętu, za pomocą którego będziemy w stanie prawidłowo uszkodzić nośnik. Chodzi o to, aby był on niekompletny, całkowicie niezdatny do użytku. Wytyczne znajdziemy w międzynarodowej normie ISO/IEC 21964. Zakłada ona:
- deformację dysku – jeśli zawiera on dane zwykłe,
- deformację i cięcie na kawałki – jeśli zawiera on dane chronione,
- deformację i cięcie na bardzo drobne kawałki – jeśli zawiera dane ściśle tajne.
Oczywiście, norma to tylko swego rodzaju wytyczne, które można udoskonalać. Niszczenie dysków twardych, o którym więcej dowiesz się na stronie https://hsm-recycling.pl/pl/niszczenie-dyskow-twardych/, powinno przebiegać z zastosowaniem najnowszych metod i innowacyjnej technologii.
Bezpieczna utylizacja nośników
Na czym więc polega bezpieczna utylizacja nośników danych? Jest to połączenie metody tradycyjnej, a więc usuwania plików i formatowania, z nowoczesnymi sposobami uszkadzania. Dzięki temu danych nie można odtworzyć, co jest zgodne m.in. z RODO. Zwróć uwagę na to, że niszczenie różnego typu materiałów, w tym produktów i opakowań, również może nieść za sobą wiele problemów. Więcej dowiesz się na https://hsm-recycling.pl/pl/niszczenie-produktow-i-opakowan/. Twoim zadaniem, jako przedsiębiorcy, jest stawić im czoła, wdrażając odpowiednie rozwiązania.