Pandemia COVID-19 zdefiniowała na nowo sposób życia ludzi na całym niemal świecie, zmieniając codzienne rutyny i wzmacniając poszukiwanie zdrowszego, bardziej wyzwalającego środowiska. Niewątpliwie skutkiem pandemii jest trend, który w Bułgarii daje się zaobserwować od ponad trzech lat – już ponad 200 000 obywateli tego kraju przeniosło się na tereny wiejskie lub zainwestowało w tamtejsze nieruchomości, oddalając się od miejskiego zgiełku.
Najlepsze regiony do inwestowania w bułgarskie nieruchomości na wsi
Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nieruchomości w Bułgarii, najpierw powinieneś zadecydować, gdzie powinien być położony poszukiwany obiekt. Wcale nie muszą to być tłoczne nadmorskie miasteczka czy górskie kurorty, chociaż ostatnio burgas apartamenty sprzedaż stały się bardziej przystępne cenowo. Eksperci z agencji Bulgariadom, dostrzegli niespotykany wcześniej popyt na domy wiejskie. Zainteresowanie budzą takie regiony, jak Płowdiw i Stara Zagora.
Jak wynika z badań zrealizowanych przez Stowarzyszenie Bułgarskich Wsi, liczba chętnych na zakup nieruchomości zlokalizowanych w bułgarskich wsiach jest niemal 10 razy większa, niż liczba dostępnych obiektów. Szczególną popularnością cieszą się inwestycje zlokalizowane w miejscowościach:
- Hisarya;
- Brestovitsa;
- Bachkovo;
- Kuklen;
- Parvenets;
- Shipka;
- Starozagorski Bani i in.
Wszystkie te miejscowości wyróżniają piękne krajobrazy, bliskość natury i obecność licznych, historycznych miejsc. Dodatkowym atutem jest także łatwy dostęp do leczniczych źródeł mineralnych.
Jakie nieruchomości w bułgarskich wsiach są najbardziej poszukiwane?
Największy popyt na nieruchomości zlokalizowane na bułgarskich obszarach wiejskich, koncentruje się na domach pod klucz z przestronnymi podwórkami, o powierzchni co najmniej jednego hektara, oraz na nieruchomościach w nowych osiedlach mieszkaniowych. Wcale nie są to miejscowości oferujące szczególnie wysoką jakość życia. Na przykład Markowo, wieś w pobliżu Płowdiwu, często porównywana do Beverly Hills mimo niedorozwiniętej infrastruktury i braku kanalizacji, w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowała wzrost liczby ludności o 1300 osób.
Desislava Terzieva, burmistrz Markowo, wyraża radość z takiego stanu rzeczy, choć wzrost populacji postawił też wyzwania. Samorząd zmierzyć się musi choćby z niewystarczającą pojemnością lokalnych szkół i przedszkoli. Wioska doświadczyła również gwałtownego wzrostu liczby budów, z wydaniem 686 pozwoleń na budowę tylko w zeszłym roku.
Agenci nieruchomości świadczący usługi w Płowdiwie i okolicach zgłaszają, że obecnie w tym regionie kupno domu jest niemal niemożliwe.
Sprzedaż nieruchomości na wsiach wzrosła co najmniej o 25%, a ceny zbliżają się do poziomów miejskich. Aby kupić dobrze utrzymany, nadający się do zamieszkania dom z podwórkiem o powierzchni do 700 akrów w promieniu 5-7 kilometrów od Płowdiwu, trzeba być gotowym na wydanie ponad 100 000 euro.
Wzrost cen nieruchomości wiejskich, średnio między 20 a 30%, odzwierciedla rosnący popyt. W zeszłym roku wioski zarejestrowały 108 550 nowych mieszkańców, a szacunki Stowarzyszenia Bułgarskich Wsi sugerują, że w tym roku dołączy do nich dodatkowe 90 000 osób.
Jeśli więc poszukujesz w Bułgarii nieruchomości, której wartość w najbliższych latach będzie rosła, zdecydowanie warto zastanowić się nad zakupem domu lub mieszkania w jednej z bułgarskich wsi. To doskonałe rozwiązanie dla wielu, którzy chcą mieszkać w rozwiniętym kraju, z dobrym klimatem i miłymi ludźmi.
Powyższy artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie informacje oraz dane i opracowania zawarte w serwisie okbr.pl mają charakter informacyjny lub statystyczny. Nie mogą być zatem traktowane jako zachęta do dokonania wybranej decyzji inwestycyjnej. Nie mogą być również traktowane jako porada inwestycyjna oraz zobowiązująca ocena rynku inwestycyjnego lub żadnego innego instrumentu finansowego. Wszelkie decyzje inwestycyjne podejmowane przez użytkownika portalu okbr.pl są podejmowane na własne ryzyko i odpowiedzialność użytkownika. Zawarte w serwisie informacje nie stanowią rekomendacji i doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.).