Mieszkanie bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego w ramach Polskiego Ładu

Mieszkanie bez wkładu własnego to jeden z kluczowych, sztandarowych wręcz punktów Polskiego Ładu – programu polityczno-gospodarczego partii rządzącej. Dzięki gwarancjom BGK młode rodziny mają zyskać dostęp do kredytów hipotecznych, bez konieczności posiadania oszczędności na wpłatę własną. Kto może wnioskować o mieszkanie bez wkładu własnego? Czy kredyty bez wkładu własnego są już dostępne?

Polski Ład i mieszkanie bez wkładu własnego

Polski Ład to program gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości, który miał za cel m.in. zreformować system podatkowy w Polsce. Co prawda – na co wskazują eksperci – budzi on wciąż bardzo wiele kontrowersji, a zmian podatkowych nie rozumieją nawet przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej, to wszedł już w życie i musimy się z nim mierzyć.

Prócz takich rozwiązań, jak wyższa kwota wolna od podatku czy brak opodatkowania dochodów osiąganych przez seniorów, którzy zrezygnują z pobierania należnych ich świadczeń emerytalnych, Polski Ład wprowadził także możliwość wnioskowania o tzw. mieszkanie bez wkładu własnego. Dzięki temu rozwiązaniu, jak przekonywał premier Morawiecki, nawet 80 tys. rodzin może zyskać dostęp do kredytów hipotecznych bez konieczności posiadania 20-procentowej wpłaty własnej.

Na czym polega mieszkanie bez wkładu własnego?

Mieszkanie bez wkładu własnego to określenie, które dla wielu osób może być mylące i w dalszej części wpisu będziemy posługiwali się nim naprzemiennie z kredytem bez wkładu własnego oraz gwarancjami BGK. Wynika to z faktu, że Polski Ład nie wprowadził rozwiązania, które gwarantowałoby Polakom mieszkania, a jedynie ułatwiło dostęp do kredytów hipotecznych i do tego wyłącznie części obywateli.

Kredyt bez wkładu własnego, czyli przedmiotowe mieszkanie bez wkładu własnego polegać ma na tym, że Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzieli określonej części Polaków tzw. gwarancji wkładu własnego. Osoby spełniające warunki określone w ustawie i Polskim Ładzie, o czym za chwilę, będą mogły wnioskować w bankach komercyjnych o kredyty mieszkaniowe bez konieczności posiadania wymaganych przez KNF i banki komercyjne 20 procent wartości nieruchomości. Za wkład własny poręczy właśnie BGK.

WAŻNE! Gwarancja wkładu własnego nie oznacza, że finalnie nie trzeba będzie spłacić tej części kredyty hipotecznego. Bank komercyjny udzieli bowiem kredytu na 100 procent wartości mieszkania, a całą sumę wraz z odsetkami rozłoży na comiesięczne raty.

Dla kogo mieszkanie bez wkładu własnego?

Mieszkanie bez wkładu własnego adresowane jest do określonej w ustawie o Polskim Ładzie grupy Polaków. Znaczenie ma tutaj niestety wiek, ponieważ o kredyt bez wkładu własnego mogą wnioskować wyłącznie osoby w przedziale 20-40 lat, co znacznie zawężą krąg osób, które chciałyby skorzystać z gwarancji BGK.

Kredyt bez wkładu własnego
Kredyt bez wkładu własnego. Foto: studioroman via Canva.

Prócz tego, o kredyt bez wkładu własnego wnioski złożyć będą mogły wyłącznie rodziny, a więc małżeństwa z minimum jednym dzieckiem lub osoby samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko. Program adresowany jest zatem wyłącznie do rodzin z dziećmi.

Kolejny warunkiem, który należy spełnić, aby móc wnioskować o kredyt bez wkładu własnego jest zdolność kredytowa. Gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego nie zwalniają bowiem kredytobiorców z konieczności wykazania się możliwościami finansowymi. Sprawdź, jak budować historię kredytową i co ma wpływ na BIK.

Aby móc starać się o mieszkanie bez wkładu własnego nie można także posiadać prawa do żadnej innej nieruchomości mieszkaniowej. Nie ma tu znaczenia, czy jest to jedynie część, czy też 100 procent praw do innego mieszkania lub domu.

Na co można przeznaczyć kredyt z gwarancją BGK?

Dość istotną kwestią mieszkania bez wkładu własnego, a dokładniej kredytu bez wkładu własnego jest to, że środki pochodzące z kredytu przeznaczone mogą zostać wyłącznie na zakup mieszkania z rynku wtórnego, bądź pierwotnego oraz na budowę domu. Nie ma możliwości zatem zakupu domu już postawionego. Rządzący przekreślili w ten sposób szansę na kredyt z gwarancją BGK dla osób, które planowały zakup domu jednorodzinnego. Nie wiadomo, co było powodem takiej decyzji.

Czytaj także: Ile trzeba czekać na kredyt hipoteczny?

Prócz ograniczenia, które wymieniamy powyżej, ustawa o Polskim Ładzie w zakresie gwarancji BGK ogranicza także maksymalną cenę jednego metra kwadratowego finansowanej przez bank nieruchomości. Oznacza to, że z programu odpadnie większość mieszkań usytuowanych w większych miastach. Rządzący chcieli w ten sposób wyeliminować sztuczne zawyżanie cen mieszkań przez deweloperów.

Od kiedy mieszkanie bez wkładu własnego będzie dostępne?

Zmiany podatkowe i reformy zawarte w Polskim Ładzie weszły w życie z początkiem tego roku. Nie oznacza to, że kredyt bez wkładu własnego jest już dostępny dla zainteresowanych. Wynika to z faktu, że ustawa przewiduje tzw. okres przejściowy, a ten wynosi dokładnie sześć miesięcy. W tym czasie Bank Gospodarstwa Krajowego musi zawrzeć z bankami komercyjnymi stosowne umowy oraz przygotować wszelkie wytyczne i dokumenty niezbędne do udzielania gwarancji.

Ustawa na biurko prezydenta trafiła pod koniec listopada, a więc pierwsze oferty banków komercyjnych, które zdecydują się na wzięcie udziału w programie, powinny pojawić się na przełomie maja i czerwca 2022 roku.

Total
0
Shares
Powiązane wpisy