dodatek osłonowy

Dodatek osłonowy. Dla kogo, ile wynosi i od kiedy można wnioskować?

Dodatek osłonowy ma wesprzeć Polaków w walce z szalejącą inflacją. Dzięki dopłatom z budżetu państwa, gospodarstwa domowe mają w mniejszym stopniu odczuć znaczne wzrosty cen energii i ogrzewania. Kto może liczyć na wsparcie? Ile wynosi dodatek osłonowy w 2022 roku? Gdzie i kiedy można składać wnioski?

Inflacja w Polsce 2022

Inflacja w Polsce w grudniu ubiegłego roku sięgnęła już 8,6 procent. Najbardziej podrożały ceny energii, gazu i paliw, a co za tym idzie także ceny żywności i wielu dóbr konsumpcyjnych. Zgodnie z szacunkami analityków banków wzrost cen jednak jeszcze się nie skończył, a szczyt inflacji na poziomie 9,4-9,5 procent rok do roku możemy odnotować dopiero w kwietniu 2022 r.

Warto podkreślić, że grudniowe odczyty inflacyjne, które potwierdził niedawno Główny Urząd Statystyczny, były najwyższymi od 21 lat. To zaś spowodowało, że rządzący jeszcze jesienią 2021 rozpoczęli działania osłonowe, których celem jest wyhamowanie wzrostów cen i “ulżenie” Polakom.

Tarcza antyinflacyjna i dodatek osłonowy

Pierwszy pakiet działań osłonowych pojawił się tuż przed końcem minionego roku, a sama władza nazwała go tarczą antyinflacyjną. W swych założeniach ma ona na celu zmniejszenie cen m.in. energii, paliw, gazu, a docelowo także oszczędności w administracji publicznej. Z racji tego, że opracowano ją jeszcze przed grudniowym odczytem inflacji, okazała się niewystarczająca i rządzący rozpoczęli przygotowania tarczy antyinflacyjnej 2.0. Ta powiększa pakiet osłonowy m.in. o zerowy VAT na żywność oraz gaz, a także wydłuża niektóre rozwiązania ujęte w pierwszej wersji tarczy.

Prócz obniżki podatków czy wprowadzenia zerowego VAT na żywność, tarcza antyinflacyjna 1.0 wprowadziła także dodatek osłonowy, którym objętych ma zostać kilka milionów Polaków. Swoiste dopłaty do energii czy ogrzewania ruszyć mają lada moment, jednak nie każdy je otrzyma, o czym w dalszej części wpisu.

Ile wynosi dodatek osłonowy i kto może otrzymać?

Dodatek osłonowy ma zrekompensować Polakom ogromne wzrosty cen energii elektrycznej, gazu oraz paliw, a polegać ma na tym, że budżet państwa wypłaci kwalifikującym się gospodarstwom domowym jednorazowe świadczenia.

Wysokość dodatku osłonowego uzależniona jest od ilości osób w gospodarstwie domowym, dochodów, a także tego, jakiego rodzaju ogrzewanie jest w nim stosowane. Jednorazowe świadczenie rekompensujące otrzymać mają przede wszystkim rodziny najuboższe, jednak w praktyce trafić on ma do milionów Polaków.

W przypadku gospodarstw wykorzystujących do ogrzewania domu węgiel, dodatek osłonowy wynosi:

  • 500 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 750 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1062,5 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1437,5 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Gdy dom nie jest ogrzewany węglem, dodatek osłonowy opiewa na:

  • 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Wniosek o dodatek osłonowy można złożyć w urzędzie gminy czy urzędzie miasta, ponieważ za jego wypłatę odpowiedzialne są właśnie samorządy. Zgodnie z informacjami, które przekazał niedawno premier Mateusz Morawiecki, wypłata dodatku osłonowego podzielona ma zostać na dwie transze. Pierwsza z nich na konta Polaków trafić ma do 31 marca, druga do 31 grudnia 2022 roku.

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć na piśmie lub w formie elektronicznej, jednak w takiej sytuacji musi zostać opatrzony podpisem kwalifikowanym lub uwierzytelniony profilem zaufanym.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska dodaje jednocześnie, że wniosek o dodatek osłonowy można złożyć także za pośrednictwem e-PUAP. Rozważana jest również możliwość składania wniosków poprzez platformę empatia.

Dodatek osłonowy a najem mieszkania / domu

Osoby wynajmujące mieszkanie lub dom także mogą wnieść w udzielenie im świadczenia w postaci dodatku osłonowego. Wątpliwości te rozwiązało ostatnio Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które wyczerpująco odpowiedziało na zadane pytania.

“Najem mieszkania (odpłatny, nieodpłatny) nie wyklucza możliwości ubiegania się o dodatek osłonowy w danej gminie w przypadku, gdy zamieszkiwanie w wynajmowanym mieszkaniu na terenie danej gminy wiąże się z zaspokajaniem codziennych potrzeb życiowych danej osoby w mieszkaniu faktycznie zajmowanym, stanowiącym centrum życia domowego w danym okresie, a w szczególności nocowania, stołowania się i wypoczynku po pracy czy nauce”.

Przejdź na stronę główną OKBR.

Total
0
Shares
Powiązane wpisy
Księgowość dla freelancerów: Jak skutecznie prowadzić rozliczenia i księgi rachunkowe
Czytaj dalej

Księgowość dla freelancerów: Jak skutecznie prowadzić rozliczenia i księgi rachunkowe

Freelancing stał się jednym z najbardziej popularnych sposobów na zarabianie pieniędzy. Jednakże, aby skutecznie prowadzić działalność gospodarczą, freelancerzy muszą wiedzieć, jak skutecznie rozliczać swoje dochody i kontrolować swoje finanse. W tym artykule omówimy podstawowe informacje na temat tego, jak skutecznie prowadzić księgowość i księgi rachunkowe dla freelancerów.