Znalazłeś wymarzone mieszkanie? Szukasz kredytu hipotecznego, dzięki któremu uda się sfinansować daną nieruchomość? Zastanawiasz się ile czasu zajmie udzielenie kredytu mieszkaniowego oraz jak się do tego zabrać? Koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł.
Kredyt mieszkaniowy jedynym wyjściem dla milionów Polaków
Kredyt mieszkaniowy, potocznie zwany kredytem hipotecznym to często jedyna możliwość, dzięki której udaje się spełnić już nawet nie tyle marzenia, ile podstawowe potrzeby mieszkaniowe. Dzięki finansowaniu zakupu mieszkania lub domu przez bank jesteśmy w stanie stać się posiadaczami nieruchomości w stosunkowo krótkim czasie i nie potrzebujemy “wykładać” na ten cel setek tysięcy złotych jednorazowo.
Przed udzieleniem kredytu hipotecznego, a więc kredytu mieszkaniowego zabezpieczonego hipoteką na finansowanej nieruchomości, banki dokładnie sprawdzą zdolność kredytową osoby / osób zainteresowanych finansowaniem. Składają się na to zarówno dochody oraz koszty życia, jak i historia kredytowa i scoring BIK. Na ich podstawie większość banków jest w stanie podjąć decyzję o przyznaniu lub odmowie kredytu hipotecznego, jeszcze na etapie poszukiwania mieszkania czy domu.
Czytaj także: Czym jest odwrócona hipoteka? Jakie korzyści i wady z niej płyną?
Jeśli udało nam się znaleźć wymarzoną nieruchomość i wiemy, że spełniamy warunki banków, możemy rozpocząć poszukiwanie odpowiedniego finansowania.
WAŻNE! W obecnym stanie prawnym wnioskując o kredyt mieszkaniowy, kredytobiorca musi posiadać minimum 20 procent wkładu własnego. Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupu mieszkania o wartości pół miliona złotych, nasze oszczędności na ten cel wynieść powinny minimum 100 tys. zł. Istnieje możliwość skorzystania z niższego, 10-procentowego wkładu własnego, jednak niezbędne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.
Jeśli nie posiadamy oszczędności na wymagany wkład własny, można także skorzystać z gwarancji poręczeniowych udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Polskiego Ładu, jednak nie każdy zainteresowany będzie się kwalifikował.
Kredyt hipoteczny krok po kroku
Gdy udało nam się spełnić wymagane przez banki warunki kredytowe i ustaliliśmy wysokość wkładu własnego oraz to, co nim realnie będzie, możemy przejść do samego starania się o kredyt mieszkaniowy. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że proces ten jest dość złożony, jednak przy odpowiednim przygotowaniu, nie będzie stanowił żadnego problemu dla większości osób.
Samo ubieganie się o kredyt hipoteczny zasadniczo odbywa się w trzech etapach. Zaliczyć do nich możemy m.in. znalezienie celu kredytowania (mieszkania, domu, działki pod budowę domu), analizę zdolności kredytowej i złożenie wniosku o kredyt gotówkowy (bądź odwrotnie, jednak można to zrobić na dwa sposoby, o czym za moment), po otrzymaniu decyzji kredytowej przystąpienie do etapu trzeciego.
Sęk w tym, że dwa pierwsze kroki są jeszcze stosunkowo łatwe, bo zależą wyłącznie od nas, to trzeci, a więc ten, który następuje po pozytywnej decyzji kredytowej, jest dość złożony. Po pierwsze dlatego, że już samo złożenie wniosku (etap drugi) wiąże się zwykle z koniecznością przedłożenia bankowi odpowiedniej dokumentacji samej nieruchomości, a więc musimy o nią wystąpić np. do dewelopera. Po drugie dlatego, że niezbędne jest wykonanie kilku czynności dodatkowych, jak np. zawarcie umowy przedwstępnej. Dokładne kroki przy kredycie hipotecznym, które należy przejść, przedstawiamy w odrębnym wpisie.
Ile trzeba czekać na kredyt hipoteczny?
Procedura związana z udzieleniem kredytu hipotecznego, jak napisaliśmy powyżej, jest złożona i trzeba się do niej dość sumiennie przygotować. To czy wszelkie formalności załatwimy w stosunkowo krótkim czasie, zależy od nas samych, ale także sprzedającego mieszkanie. Zdarza się tak, że to właśnie sprzedawca potrafi “utrudniać” kontakty, nawet wtedy, gdy zależy nam na mieszkaniu czy domu.
Czym jest ubezpieczenie pomostowe?
Samo rozpatrzenie wniosku kredytowego przez bank zwykle zajmuje nie więcej niż 21 dni, co wynika z ustawy, jednak to także zależy wyłącznie od tego, czy wniosek ten został złożony kompletnie, tj. ze wszystkimi wymaganymi dokumentami. Jeśli analityk zauważy brak któregoś z nich, możemy oczekiwać, że zostaniemy wezwani do uzupełnienia braków, a czas na rozpatrzenie wniosku zacznie biec od nowa.
WAŻNE! Na podstawie ustawy z dnia 23.03.2017 r. o kredycie hipotecznym bank do wydania decyzji kredytowej ma maksymalnie 21 dni od momentu dostarczenia wymaganych dokumentów. Podkreślić trzeba, że to właśnie komplet wymaganych dokumentów jest kluczowy. Każdorazowy kontakt ze strony banku z prośbą o dostarczenie kolejnego zaświadczenia czy innego dokumentu skutecznie wydłuży czas pozyskania finansowania.
Na kanwie doświadczeń zdobytych w ostatnich latach możemy przyjąć, że procedura kredytowa zajmuje średnio od 4 do 6 tygodni, jednak w wyniku pewnych następstw potrafi zostać wydłużona nawet do 2, a czasami także 3 miesięcy. Wszystko zależy bowiem zarówno od nas samych, jak i ilości złożonych w tym czasie wniosków kredytowych w danym banku.