Polski Ład Zmiany podatkowe 2022

Polski Ład. Jakie zmiany podatkowe wprowadził?

Polski Ład wszedł w życie z początkiem tego roku. Od tego czasu, a w zasadzie nawet od kilku miesięcy wstecz, nie milkną echa o reformach “pisanych” na kolanie, które mocno namieszały zarówno w samej skarbówce, jak i u podatników i właścicieli firm. Nie zwracając jednak uwagi na to, czy zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu są dobre, czy też złe, warto przypomnieć, co w ogóle ustawa ta zmienia.

Polski Ład. Zmiany podatkowe 2022

Rozważając zmiany podatkowe, które ustawa o Polskim Ładzie wprowadziła, wymienić można zasadniczo likwidację możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej, zwolnienie z podatku PIT dla rodzin wielodzietnych, wyższą kwotę wolną od podatku czy też wprowadzenie kapitału opiekuńczego oraz brak podatku dla pracujących seniorów.

Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian, które weszły w życie z początkiem tego roku, jest brak możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Aktualnie wynosi ona 9 procent i jest wyliczana od podstawy opodatkowania. Trzeba jednak zauważyć, że jeszcze do końca 2021 roku 7,75 proc. podlegało odliczeniu, czyli realnie wynosiła ona jedynie 1,25 proc. Od tego roku, odliczenie nie jest możliwe, przez co danina dla państwa wyniesie właśnie 9 procent (dodatkowe 9 procent, ponieważ trzeba pamiętać o samym podatku PIT).

Kwota wolna od podatku powiększona do 30 tysięcy złotych

Kolejną, jednak już nie kontrowersyjną, a wręcz zachwalaną zarówno przez większość polityków, jak i doradców podatkowych i ekonomistów zmianą w ramach Polskiego Ładu jest podniesiona do 30 tysięcy kwota wolna od podatku. Do końca 2021 roku kwota wolna od podatku wynosiła zaledwie 8 tysięcy złotych, co było blisko 4-ktornie niższą wartością, niż te, z którą mamy do czynienia od stycznia tego roku.

Wyższy limit drugiego progu podatkowego

Istotną zmianą podatkową wprowadzoną w ramach Polskiego Ładu w tym roku jest zwiększenie limitu drugiego progu podatkowego. Osoby, które w ujęciu rocznym zarabiają poniżej 120 tysięcy złotych, zapłacą 17 procent podatku dochodowego. Do końca ubiegłego roku pułap ten wynosił 85 528 zł.

Ci podatnicy zaś, którzy rocznie zarobią powyżej kwoty 120 tysięcy złotych, a więc 10 tysięcy na miesiąc, obciążeni będą podatkiem w wysokości 32 procent.

Ulga dla klasy średniej

Dość ciekawym elementem Polskiego Ładu jest także wprowadzona tzw. ulga dla klasy średniej. Zgodnie z założeniami programu partii rządzącej, skorzystać z niej mają pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, których roczny przychód nie przekracza 133 692 zł. Oprócz “etatowców” z ulgi dla klasy średniej skorzystać mają także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. W ich przypadku wysokość rocznego przychodu także musi mieścić się w przedziale 68 412 zł a 133 692 zł.

Czytaj także: Polski Ład i mieszkanie bez wkładu własnego

Ulga dla klasy średniej nie obejmuje jednak emerytów (choć – zgodnie z zapowiedziami rządu – ma się to zmienić), osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło oraz umowy zlecenie, a więc umów cywilnoprawnych. Wielu ekspertów wskazuje, że ulga dla klasy średniej ma być elementem przymuszającym do zmiany formy umowy na umowę o pracę. Oszczędności podatkowe etatowców są bowiem widoczne gołym okiem.

Zerowy PIT dla pracującego seniora

Polski Ład wprowadził także brak opodatkowania przychodów osiąganych przez seniorów. Warunkiem jest jednak to, że muszą oni zrzec się przysługującego im świadczenia emerytalnego w okresie wykonywania pracy zawodowej. W praktyce oznacza to, że budżet państwa ma zyskać na tym, że emeryt nie pozostanie w domu i będzie wykonywał pracę zawodową.

Zerowy pit dla seniora
Polski Ład i zerowy PIT dla pracujących seniorów. Foto: RgStudio via Canva.

Zwolnienie z podatku PIT dla seniorów dotyczyć ma przychodów nieprzekraczających kwoty 115 528 zł w ujęciu rocznym. Warto zauważyć, że 30 tys. zł z tej kwoty stanowi kwota wolna od podatku.

Zwolnienie z podatku dla rodzin wielodzietnych

W ramach Polskiego Ładu rząd Prawa i Sprawiedliwości zaproponował także rozwiązanie polegające na zwolnieniu rodzin wielodzietnych z konieczności uiszczania podatku PIT do kwoty 85 528 zł. Warto dodać, że za rodzinę wielodzietną uznaje się to gospodarstwo, w którym jest minimum czworo dzieci.

Kwota wolna od podatku dotyczyć ma każdego z rodziców / opiekunów dzieci. Co istotne ulga kierowana jest zarówno do osób wykonujących pracę na podstawie umowy o pracę, ale także umowy zlecenie czy umowy o dzieło, a więc typowych umów cywilnoprawnych. Z ulgi dla rodzin wielodzietnych skorzystać mają również osoby prowadzące działalność gospodarczą, o ile rozliczają się na zasadach ogólnych.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Dość istotną z punktu widzenia rodzin zmianą wprowadzoną w ramach Polskiego Ładu jest także ustanowienie tzw. Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, z którego rodzice dzieci w wieku 12-36 lat mają otrzymać dodatkowe świadczenie w wysokości 12 tysięcy złotych. Kwota ta wypłacona ma być w 12 lub 24 comiesięcznych transzach, o czym zdecydować mają rodzice dziecka, na które pieniądze zostaną przyznane.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje wszystkim rodzinom, bez względu na wysokość dochodów. Podobnie do 500 plus, pieniądze te nie będą podlegały opodatkowaniu.

Total
0
Shares
1 comment

Comments are closed.

Powiązane wpisy