lokata bankowa

Jak wybrać dobrą lokatę bankową?

Lokaty bankowe są jedną z najpopularniejszych form oszczędzania, cenioną przede wszystkim za bezpieczeństwo i klarowność zasad. Choć nie umożliwiają wypracowania bardzo wysokiego zysku, ogromną ich zaletą jest eliminacja ryzyka utraty kapitału. Co więcej, banki w dzisiejszych czasach prześcigają się w propozycjach, co oznacza, że lokata bankowa może być względnie atrakcyjna, zwłaszcza, gdy będziemy szukać jej poprzez oferty promocyjne. Jak znaleźć najlepsze lokaty bankowe? Które parametry produktu finansowego są szczególnie istotne?

1. Oprocentowanie lokaty

2. Okres trwania lokaty

3. Bezpieczeństwo

Oprocentowanie lokaty

Jednym z ważniejszych czynników, które sprawdza się, zakładając lokatę bankową, jest oprocentowanie lokat. Im wyższe, tym większe zyski wypracują oszczędności. Trzeba natomiast pamiętać, że oferta lokat bankowych jest na tyle zróżnicowana, że parametr ten może znajdować się na różnym poziomie. Instytucje finansowe proponują między innymi lokaty strukturyzowane, gdzie oprocentowanie jest uzależnione od różnych czynników i – choć wpłaconego kapitału się nie traci – może okazać się, że po upływie wskazanego czasu dodatkowych środków nie będzie zbyt wiele. Zawsze należy więc zapoznać się z warunkami umowy, by wiedzieć, czego oczekiwać.

Lokaty bankowe mogą mieć oprocentowanie stałe lub zmienne. Ten drugi wariant zazwyczaj dotyczy lokat zakładanych na dłuższy czas, dzięki czemu oprocentowanie może przyrastać proporcjonalnie z miesiąca na miesiąc.

Okres trwania lokaty

Kolejny ważny aspekt to czas, na jaki zakładana jest lokata. Jednocześnie jest to kryterium, które różni lokatę terminową i konto oszczędnościowe.

O ile konta oszczędnościowe pozwalają na dowolne wpłacanie i wypłacanie środków, o tyle lokatę zakłada się na określony umową czas. Może to być lokata krótkoterminowa, na przykład miesięczna czy kwartalna, albo długoterminowa – roczna bądź nawet kilkuletnia. Niezależnie od czasu trwania, co jakiś czas – przeważnie po upływie miesiąca kalendarzowego – następuje kapitalizacja odsetek.

W przypadku krótkiego terminu umowy oprocentowanie lokat bankowych przeważnie jest niższe, jednak klient zyskuje elastyczność w zarządzaniu swoimi pieniędzmi. Z kolei lokaty długoterminowe umożliwiają wypracowanie większego zysku, ale oznacza to zablokowanie środków na dłuższy czas. Niektóre pozwalają na zerwanie lokaty przed terminem wskazanym w umowie. Zawsze trzeba jednak upewnić się, czy nie oznacza to straty finansowej, dodatkowej prowizji czy utraty wypracowanych oszczędności.

Możliwość wcześniejszej wypłaty środków jest szczególnie ważna, gdyż może się zdarzyć, że będziemy potrzebować naszych oszczędności wcześniej niż przewiduje to umowa. Warto zwrócić uwagę na to, czy bank oferuje taką możliwość, a jeśli tak, to w jakich warunkach.

Bezpieczeństwo

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, lokaty bankowe są produktem bezpiecznym. To odróżnia je od niektórych produktów, na przykład inwestycyjnych, gdzie zainwestowane pieniądze można stracić, gdy działanie się nie powiedzie. W lokacie się to nie zdarzy. Dodatkowo takie oszczędności są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który chroni środki do wysokości 100 000 euro.


Powyższy artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie informacje oraz dane i opracowania zawarte w serwisie okbr.pl mają charakter informacyjny lub statystyczny. Nie mogą być zatem traktowane jako zachęta do dokonania wybranej decyzji inwestycyjnej. Nie mogą być również traktowane jako porada inwestycyjna oraz zobowiązująca ocena rynku inwestycyjnego lub żadnego innego instrumentu finansowego. Wszelkie decyzje inwestycyjne podejmowane przez użytkownika portalu okbr.pl są podejmowane na własne ryzyko i odpowiedzialność użytkownika. Zawarte w serwisie informacje nie stanowią rekomendacji i doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.).

Total
0
Shares
Powiązane wpisy