Blacha trapezowa czy blachodachówka – co wybrać?

Blacha trapezowa czy blachodachówka – co wybrać?

Dachy wykonane z blachy cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością. Właściciele domów i przedsiębiorcy cenią je ze względu na niską wagę, trwałość i atrakcyjną cenę. Jakie pokrycie dachowe wybrać?

W artykule przybliżymy, czym jest blacha trapezowa i blachodachówka. Jakie są różnice pomiędzy nimi i gdzie najlepiej sprawdzi się dane pokrycie. Zebrane informacje w postaci pigułki powinny ułatwić Ci wybór.

Co to jest blacha trapezowa?

Blacha trapezowa to jeden z rodzajów pokrycia dachowego, który wykonany jest z blachy o specyficznym kształcie i przekroju przypominającym trapez. Jednak wygląd to nie tylko kwestia estetyki. Forma blachy zapewnia sztywność i jest przy tym bardzo wytrzymała. Dzięki temu dobrze przytwierdzone pokrycie dachowe zapewnia stabilność i chroni przed działaniem różnych warunków atmosferycznych.

Blacha trapezowa dostępna jest w różnych grubościach. Ułatwia to dopasowanie jej do krytej przestrzeni. Przy lżejszych konstrukcjach  cienka blacha, która sprawdzi się nap. W altance działkowej czy zadaszonym miejscu postojowym przy domu. Natomiast na dom, halę produkcyjną czy domek wczasowy lepiej sprawdzi się grubsza warstwa.

Co to jest blachodachówka?

Blachodachówka to pokrycie dachowe wytwarzane z ocynkowanej blachy stalowej.Przeważnie jej grubość mieści się w przedziale 0,5-0,7 mm. Blachę pokrywa się warstwą ochronną. 

Blachodachówka to pokrycie o niewielkiej wadze. Przeważnie jest to około 4,2 kg na metr kwadratowy. Ma to swoją zaletę, a mianowicie ułatwia montaż, co wpływa na tempo prac. Wyglądem przypomina tradycyjną dachówkę, co sprawia, że jest atrakcyjnym rozwiązaniem estetycznym.

Pokrycie z blachodachówki występuje najczęściej jako:

• moduły – sprzedawane w formie niewielkich paneli;

• arkusze – dopasowywane na wymiar.

Duża elastyczność wyboru ułatwia dopasowanie elementów do konkretnej konstrukcji i wymiarów dachu.

Jakie pokrycie dachowe sprawdzi się na Twój dach?

Pamiętaj, że to, co sprawdza się w jednym miejscu, niekoniecznie musi pasować w innym. Warto jednak porównać oba pokrycia dachowe, aby wybrać to, które najlepiej zabezpieczy dom, altanę czy halę produkcyjną.

Blacha trapezowa ma uniwersalne zastosowanie, a jej zastosowanie wiąże się z niskimi kosztami. Jednak nie zawsze jej wybór zapewni pożądane walory estetyczne, szczególnie w przypadku domów o tradycyjnej architekturze.

Natomiast blachodachówka imituje wygląd tradycyjnej dachówki. Jest bardziej estetyczna i najpewniej lepiej wkomponuje się w styl budynku i otaczającą go architekturę. Warto pamiętać, że blachodachówka modułowa ułatwia proces montażu, a to generuje mniejszą ilość odpadów. Wpływa to pozytywnie zarówno na Twój portfel – brak zbędnych kosztów, jak i ekologię – mniej śmieci do utylizacji.

Czas na ostateczną decyzję. Zastanów się, jak chcesz, żeby wyglądał Twój dom, altana czy hala produkcyjna. Pomyśl o typie konstrukcji, który planujesz zadaszyć i jakie będzie spełniał on funkcje. Istotny jest także budżet na realizację pokrycia dachowego. Przemyślenie tych trzech kwestii pomoże Ci w dopasowaniu odpowiedniej opcji pokrycia i estetyki domu.

Total
0
Shares
Powiązane wpisy