Przedsiębiorca korzystający z Krajowego Systemu e-Faktur

Jak wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur wpływa na poprawę efektywności i oszczędności w firmie?

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur to niewątpliwie krok w kierunku bardziej efektywnego i oszczędnego funkcjonowania firm. Automatyzacja procesów finansowych, uproszczenie wykonywania obowiązków podatkowych czy zwiększone bezpieczeństwo przechowywania i dostępu do treści e-faktur to tylko niektóre z korzyści, jakie niesie za sobą korzystanie z KSeF. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest Krajowy System e-Faktur,
  • jak wprowadzenie KSeF wpływa na poprawę efektywności i oszczędności w firmie,
  • w jaki sposób platforma Comarch EDI usprawni procesy firmowe.

KSeF – co to takiego?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to system teleinformatyczny, który został wprowadzony w Polsce w celu usprawnienia i zautomatyzowania procesów związanych z wystawianiem, odbieraniem i przechowywaniem faktur elektronicznych. Ponadto system KSeF:

  • ujednolica sposób rozliczania się pomiędzy przedsiębiorstwami,
  • usprawnia komunikację między podatnikami a administracją podatkową,
  • zapobiega oszustwom podatkowym.

Jako przedsiębiorca już od stycznia 2022 roku możesz korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur dobrowolnie. Jednak już 1 lipca 2024 r. KSeF stanie się obowiązkowy i będzie standardem wymaganym od wszystkich płatników VAT.

W Unii Europejskiej e-fakturowanie jest obowiązkowe również we Włoszech i Serbii. Rumunia zaczyna wprowadzać powszechny obowiązek e-fakturowania od 1 stycznia 2024 r. Do jego implementacji przygotowuje się też Belgia, Francja, Hiszpania i Niemcy.

Krajowy System e-Faktur – popraw efektywność i zwiększ oszczędności

Firmy, które już korzystają z KSeF, zyskują przewagę konkurencyjną i mogą skupić się na swoim głównym celu biznesowym, zamiast tracić czas i pieniądze na korzystanie z tradycyjnej metody fakturowania. Jakie korzyści niesie za sobą wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Szybszy przepływ dokumentów

Przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że tradycyjne faktury trzeba wydrukować, wysłać i dostarczyć do rąk odbiorcy. Z kolei faktury ustrukturyzowane w postaci elektronicznej mogą być przesyłane w czasie rzeczywistym za pośrednictwem odpowiedniej platformy. To skraca cały proces od momentu wystawienia do jej otrzymania przez klienta, co znacząco wpływa na szybkość dokonania płatności, a to z kolei poprawia płynność finansową firmy. Ponadto e-faktury KSeF mogą być automatycznie przetwarzane.

Ułatwienie w prowadzeniu archiwizacji e-faktur

Krajowy System e-Faktur umożliwia elektroniczne przechowywanie faktur przez okres 10 lat. Dzięki temu ewidencja e-faktur jest również bardziej przejrzysta i łatwiejsza do zarządzania.

Zwiększenie bezpieczeństwa danych

KSeF wprowadza zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa, które chronią dane z faktur przed nieuprawnionym dostępem. To ważne, szczególnie w kontekście rosnących zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Firmy mogą być pewne, że dane z ich e-faktur są odpowiednio zabezpieczone.

Eliminacja błędów

Przygotowywanie tradycyjnych faktur narażone jest na błędy popełnione przez człowieka, takie jak nieprawidłowe obliczenia, pomyłki w numerach kont bankowych czy niepoprawne dane adresowe. KSeF pozwala na automatyczne wypełnianie pół w fakturach ustrukturyzowanych, co minimalizuje ryzyko powstania błędów. Dodatkowo aplikacja KSeF zawiera mechanizmy kontroli, które sprawdzają poprawność danych jeszcze przed wysłaniem faktury.

Comarch EDI i KSeF – integracja, która się opłaca

Nie wiesz, jak przeprowadzić integrację z Krajowym Systemem e-Faktur? Poznaj narzędzie Comarch EDI – to niezwykle nowoczesne rozwiązanie stworzone z myślą o największych przedsiębiorstwach, które potrzebują spersonalizowanego podejścia do projektu wdrożeniowego. Oprogramowanie jest przygotowane do integracji z dowolnym systemem ERP, przetwarzania faktur w różnych natywnych formatach, konwersji ich do formatu KSeF XML oraz obsługi walidacji biznesowych.

Comarch EDI zapewnia zgodność z najnowszymi regulacjami prawnymi w Polsce w zakresie e-fakturowania. Platforma sprawia również, że przepływ wszystkich faktur i ich statusy są przejrzyste.

E-fakturowanie w Polsce już wkrótce stanie się obowiązkiem. Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur, nie czekaj – przeczytaj KSeF pytania i odpowiedzi na stronie Comarch.

Total
0
Shares
Powiązane wpisy