Kongres Biur Rachunkowych z mocnym wsparciem SAGE #OKBR2018

kongres-biur-rachunkowych-z-mocnym-wsparciem-sage-okbr2018

Kongres Biur Rachunkowych z mocnym wsparciem SAGE #OKBR2018

Ogólnopolski Kongres Biur Rachunkowych to pierwsze tak szerokie wydarzenie dedykowane branży finansowej. O jego założeniach, wsparciu dla małych i średnich firm i o polskiej zaradności biznesowej rozmawiamy z Piotrem Ciskim, dyrektorem zarządzającym SAGE w Polsce.

Targi Kielce: Ogólnopolski Kongres Biur Rachunkowych to pierwsze tego typu spotkanie branży finansowej – praktyków i teoretyków biznesu, rachunkowości i branży podatkowej. Jak Państwo oceniają taką inicjatywę?

Piotr Ciski: Bardzo brakowało takiego spotkania! Środowiska finansowe i księgowe spotkają się w ciągu na roku na bardzo wielu różnych imprezach branżowych i ogólnobiznesowych. Jednak właściciele, księgowi, specjaliści i praktycy skupieni wokół biur rachunkowych to grupa zawodowa, która na dzisiejszym rynku, w tym rynku pracy, zmaga się ze szczególnymi wyzwaniami. Sami jako wiodący producent oprogramowania finansowo-księgowego i kadrowo-płacowego organizujemy różne wydarzenia dla profesjonalistów z biur rachunkowych, pomagamy przygotować ich biznes na dynamiczne i liczne zmiany prawne, prowadząc m.in. regularne kampanie edukacyjne czy wspierając szkoleniami w ramach Sage Academy. Dlatego bardzo mocno wspieraliśmy powstanie tej inicjatywy i zostaliśmy głównym partnerem I Ogólnopolskiego Kongresu Biur Rachunkowych.

Targi Kielce: SAGE to Główny Sponsor listopadowego kongresu. Czym kierowali się Państwo podejmując decyzję o wsparciu wydarzenia?

Piotr Ciski: Od lat współpracujemy z biurami księgowymi, wspieramy przedsiębiorców, a szczególną uwagę poświęcamy właśnie tematom: księgowości, finansów przedsiębiorstw, rynku pracy czy aktualnych zmian prawnych. Osoby odpowiedzialne za finanse w firmach mają kluczowe znaczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej, jednocześnie muszą stale uzupełniać swoją wiedzę, włączać do swojej pracy nowe technologie i coraz częściej być nie tylko specjalistami w swojej dziedzinie, ale doradcami w kluczowych decyzjach przedsiębiorstw. Tego oczekują przede wszystkim młodsi przedsiębiorcy*, którzy zaczynają przeważać na rynku.

A Kongres to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i – patrząc z naszego punktu widzenia, dostawcy oprogramowania dla specjalistów ds. finansów – pokazania, jak dzisiaj technologia może wspierać codzienną pracę księgowych i przedsiębiorców. Jesteśmy świadkami dyskusji, w której często podkreśla się, że tzw. automatyzacja zabierze miejsca pracy profesjonalistom związanym z obsługą finansowo-księgową. Tymczasem sytuacja wygląda nieco inaczej – właśnie specjaliści związani z finansami dzięki wykorzystaniu technologii i cyfryzacji biznesu zyskają nowe kompetencje, umacniając swoją pozycję jako kluczowe źródło wiedzy o biznesie i aktualnym stanie przedsiębiorstwa, a jednocześnie stając się doradcą dla osób podejmujących kluczowe decyzje w firmach.

* Badania Stowarzyszenia Księgowych w Polsce „Autoportret księgowych 2017”.

Targi Kielce: Od lat SAGE wspiera małych i średnich przedsiębiorców, przygotowując dla nich rozwiązania wspomagające zarządzanie. W jaki sposób pomagacie polskim biznesom?

Piotr Ciski: Przede wszystkim prowadzimy regularne działania edukacyjne dla przedsiębiorców, pomagając w zrozumieniu i wdrożeniu w praktyce najważniejszych zmian prawnych, których w naszym kraju jest wyjątkowo dużo. Wystarczy wspomnieć tylko ostatnie zmiany, spędzające sen z powiek biznesowi jak JPK, split payment czy RODO. Organizujemy liczne webinaria, konferencje, szkolenia w ramach Sage Academy, prowadzimy specjalny serwis dla przedsiębiorców, w tym biur rachunkowych http://www.sage.com.pl/strefa-dla-biznesu. Dostarczamy oprogramowanie dla biznesu do prowadzenia spraw finansowo-księgowych, kadrowo-płacowych czy też kompleksowego zarządzania firmami, co ważne aktualizując je na bieżąco o zmiany prawne. Nasza działalność skupia się też na edukacji w zakresie cyfryzacji przedsiębiorstw – od czego w ogóle zacząć, jak sobie z nią skutecznie radzić, jak przygotować ludzi do zmian technologicznych. Tak, jak nie unikniemy podatków, nie unikniemy też cyfryzacji. Jesteśmy na szarym końcu w rankingach cyfrowej dojrzałości w Unii Europejskiej – pora to zmienić i my jako Sage dzielimy się z przedsiębiorcami naszymi doświadczeniami, także międzynarodowymi, pokazujemy dobre praktyki.

Targi Kielce: Od blisko 30 lat możemy cieszyć się gospodarczą wolnością. Jak w Państwa opinii radzą sobie krajowi przedsiębiorcy i czego brakuje im do rozwoju?

Piotr Ciski: By w pełni wykorzystać potencjał polskich przedsiębiorstw musimy przejść jako przedsiębiorcy i jako gospodarka transformację cyfrową. Niski poziom informatyzacji to dzisiaj obok wyzwań rynku pracy jedna z najważniejszych barier rozwoju polskiego biznesu. W coraz bardziej zinformatyzowanym państwie prowadzenie firmy staje się trudne dla analogowych przedsiębiorców. Co ważne, dzisiaj kwestie finansowe grają coraz mniejszą rolę w blokowaniu decyzji o cyfryzacji przedsiębiorstwa – przedsiębiorcy mogą korzystać z wielu różnych funduszy na rozwój, w tym europejskich, na rynku jest także coraz szersza oferta oprogramowania w tzw. abonamencie czy subskrypcji. To pozwala korzystać z najnowszych systemów informatycznych wydając ułamek kwoty, którą do tej pory trzeba było przeznaczyć na zakup programu. Dodatkowo wykorzystanie rozwiązań tzw. chmurowych, czyli dostępnych wirtualnie, pozwala obniżyć koszty związane z infrastrukturą informatyczną. Pozostaje jednak bariera psychologiczna.

Targi Kielce: W dzisiejszym świecie technologia wydaje się być niezbędna do rozwoju firmy – w tym także biur rachunkowych. W jaki sposób będziecie Państwo przekonywać właścicieli do procesów automatyzacji i zmian organizacyjnych?

Piotr Ciski: W pewnym sensie technologia sama przekonuje do siebie biznes. Przedsiębiorcy w większości są świadomi konieczności zmian informatycznych, jednak wsparcia potrzeba w zakresie zbudowania powszechnego zaufania do technologii i poczucia bezpieczeństwa. Nawet najdoskonalsze rozwiązana IT nie pomogą przyspieszyć rozwoju firmy i poprawić jej konkurencyjności, jeśli wśród pracowników nie będzie na nie gotowości – co ważne nie tylko zarządu, ale także specjalistów na średnich i niższych szczeblach. Warto zatem pokazywać realne korzyści, jakie płyną z cyfryzacji, nie tylko ogólne hasła. Wyobraźmy sobie, że wydajność w dziale i firmie zwiększy się. Ale co to znaczy w praktyce? Na przykład to, że w okresach sprawozdawczych siedzenie po godzinach przejdzie do historii! Pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa biznesu. Czy ktokolwiek z nas zna choć jedną osobę, która przeczytała, ba, zapoznała się ze wszystkimi zmianami prawa o ostatnich dwóch latach? Raczej nie. Dlatego warto stawiać na rozwiązania informatyczne wspierające biznes, chociażby programy do fakturowania, zarządzania szybkim obiegiem dokumentów z klientami czy weryfikacji poprawności plików JPK, bo dzięki nim tak absorbujące kwestie jak zmiany prawne nie zajmują czasu ekspertów, są dostępne w standardzie. I można skupić się na rozwoju swojego biznesu!

 

Monika Szydłowska

Zostaw odpowiedź