Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna. Czym jest, na co można ją przeznaczyć i na co uważać?

Pożyczka hipoteczna może być doskonałym rozwiązaniem dla osób, które poszukują większej ilości gotówki, np. na cele inwestycyjne. Dzięki zabezpieczeniu w postaci nieruchomości bank może zaproponować naprawdę korzystne warunki kredytowe. Czym jest pożyczka hipoteczna? Na co zwrócić uwagę zaciągając ten rodzaj kredytu?

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna, mimo że często mylona jest z kredytem hipotecznym, to zwykły kredyt gotówkowy z zabezpieczeniem w postaci nieruchomości, do której posiadamy prawa. Aby można było mówić o pożyczce hipotecznej, czyli takiej, której zabezpieczeniem dla banku będzie właśnie nieruchomość trzeba posiadać własne mieszkanie, dom, działkę lub inną nieruchomość. Dzięki zabezpieczeniu bank może zaproponować lepsze warunki kredytowe, np. w postaci niższej marży oraz niższej lub zerowej prowizji. Plusy pożyczki hipotecznej wymienimy w dalszej części.

czym jest pożyczka hipoteczna
Czym jest pożyczka hipoteczna? Na co można ją przeznaczyć? Jaka jest różnica między pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym? Foto: Katarzyna Bialasiewicz via Canva.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Jak wspomnieliśmy powyżej, pożyczka hipoteczna często mylona jest z kredytem hipotecznym. Tak naprawdę nie chodzi nawet o “kredyt hipoteczny”, a raczej kredyt mieszkaniowy z zabezpieczeniem w postaci hipoteki. Tym tak naprawdę są właśnie “kredyty hipoteczne”. Kredytem udzielanym na zakup mieszkania lub domu z jednoczesnym zabezpieczeniem na finansowanej przez bank nieruchomości.

Pieniądze pochodzące z kredytu mieszkaniowego przeznaczyć można wyłącznie na określony cel, jak zwykle jest zakup mieszkania lub domu. W przypadku pożyczki hipotecznej sytuacja wygląda zgoła inaczej.

Na co można przeznaczyć pożyczkę hipoteczną?

Pożyczkę hipoteczną można przeznaczyć, w przeciwieństwie do kredytu mieszkaniowego, na dowolny cel. Jak wspomnieliśmy już na wstępie, pożyczka hipoteczna to zwykły kredyt gotówkowy (konsumpcyjny), z tą różnicą, że jest zabezpieczony posiadaną przez nas nieruchomością. Jeśli przestaniemy spłacać raty kredytu / pożyczki hipotecznej, bank w prosty sposób może dokonać przejęcia nieruchomości, a następnie ją sprzedać i odzyskać swoje środki.

Pieniądze z pożyczki hipotecznej przeznaczyć można zatem na każdy, dowolnie obrany przez kredytobiorcę cel. Banku nie interesuje czy kupimy za nie inną nieruchomość, samochód, akcje spółek czy wydamy na wakacje. Ważne, aby raty pożyczki hipotecznej były spłacane w terminie.

Co może być zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej?

Pożyczkę hipoteczną można otrzymać pod zastaw praktycznie każdej nieruchomości, jednak najchętniej banki udzielają finansowania z zabezpieczeniem na mieszkaniu, domu lub działce budowlanej. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby pożyczkę hipoteczną otrzymać także pod zastaw lokalu handlowego, lokalu usługowego czy innej nieruchomości, na której można ustanowić zabezpieczenie w postaci hipoteki.

Od rodzaju nieruchomości, jej lokalizacji, stanu, przeznaczenia zależy jednak zwykle wysokość pożyczki hipotecznej, a więc ma to duże znaczenie dla osób, które poszukują wysokich kwot kredytu.

Pożyczka hipoteczna – ile można otrzymać?

To, ile można otrzymać od banku w ramach pożyczki hipotecznej, zależy od samej nieruchomości, jej położenia i rodzaju. Jeśli posiadamy mieszkanie w centrum dużego miasta, banki chętniej udzielą wyższej pożyczki hipotecznej, aniżeli w przypadku mieszkania położonego w małej miejscowości.

Większość instytucji finansowych jest w stanie udzielić pożyczki hipotecznej do wysokości 70 procent wartości rynkowej mieszkania czy domu, jednak trzeba pamiętać, że zależy to także od okresu, na jaki jest ona udzielana, a także samej polityki kredytowej banku. Niektóre instytucje finansowe będą skłonne udzielić wyższej pożyczki, jednak zwykle ma to miejsce w przypadku naprawdę atrakcyjnych nieruchomości i stosunkowo krótkim czasie trwania umowy.

Koszty pożyczki hipotecznej

Pożyczkę hipoteczną charakteryzują zdecydowanie niższe koszty, aniżeli w przypadku zwykłego kredytu konsumpcyjnego bez zabezpieczenia. Wynika to z faktu, że pożyczka hipoteczna udzielana jest właśnie pod zastaw nieruchomości, a więc bank znacznie minimalizuje swoje ryzyko kredytowe. Gdy przestaniemy spłacać pożyczkę hipoteczną, instytucja w prosty sposób dokona przejęcia mieszkania, domu czy działki, sprzeda ją i odzyska swoje pieniądze. Trzeba pamiętać, że wierzyciel hipoteczny, a nim właśnie staje się bank w przypadku pożyczki hipotecznej, ma pierwszeństwo przez innymi wierzycielami.

W przypadku pożyczki hipotecznej możemy liczyć nawet na dwukrotnie niższe oprocentowanie, niż w przypadku kredytu gotówkowego bez zabezpieczenia. Aktualne oferty banków oscylują wokół 5-6 procent w skali roku. Pożyczki gotówkowe bez zabezpieczenia, to już nawet 12 procent.

Wady pożyczki hipotecznej

Największą wadą pożyczki hipotecznej jest sama hipoteka, którą bank ustanowi, pożyczając na pieniądze i ryzyko, które się z tym wiąże. Jeśli przestaniemy spłacać pożyczkę hipoteczną, możemy stracić mieszkanie lub dom. Zauważmy, że sytuacja jest analogiczna do kredytu mieszkaniowego, w którym zabezpieczeniem kredytu także jest nieruchomość. Różnica polega na tym, że utracić możemy mieszkanie, które w naszej rodzinie mogło być od pokoleń, a nie nowe, dopiero co wybudowane.

Przed zaciągnięciem pożyczki hipotecznej bezwzględnie należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację i możliwości finansowe oraz zastanowić się nad ewentualnym planem działania w sytuacji, gdy nie będziemy w stanie płynnie regulować zobowiązania.

Total
0
Shares
Powiązane wpisy