jak zbudować dobrą historię kredytową

Jak zbudować dobrą historię kredytową?

Budowanie historii kredytowej to proces żmudny i czasochłonny. Warto jednak zadbać o swój scoring, np. poprzez regularne i terminowe spłacanie rat kredytów i pożyczek. Dzięki temu mamy możliwość otrzymania lepszych warunków kredytowych oraz zwiększają się nasze szanse na pozostałe produkty finansowe banków. Jak zbudować dobrą historię kredytową? Na co zwrócić uwagę?

Czym jest scoring BIK i jaki ma wpływ na naszą wiarygodność?

Scoring BIK, czyli punktacja naliczana przez Biuro Informacji Kredytowej to swoisty system ocen kredytobiorców. Na podstawie scoringu BIK większość instytucji finansowych w sposób zautomatyzowany wydaje decyzje kredytowe. Od tego, jak spłacamy zaciągnięte kredyty i pożyczki, zależy czy otrzymamy nowe finansowanie, a także jakie koszty będą się z nim wiązać. Im lepsza punktacja BIK, tym niższe ryzyko banku, a tym samym niższe koszty poboczne kredytów.

Wpływ na punktację BIK ma kilka czynników, o czym pisaliśmy we wpisie: Co ma wpływ na punktację BIK. Na co zwrócić uwagę.

Czym jest historia kredytowa?

O tym, czym jest historia kredytowa, także w dużej mierze napisaliśmy już w poprzednim wpisie, jednak warto w kilku słowach przypomnieć, co ma wpływ na naszą historię kredytową, zanim zaczniemy punktować sposoby na jej budowanie.

Historia kredytowa to nic innego, jak udokumentowane doświadczenia kredytobiorcy z pożyczkami i kredytami zaciąganymi w bankach i instytucjach finansowych. Jeśli zaciągnęliśmy jakikolwiek kredyt lub pożyczkę, limit odnawialny, kartę kredytową czy inny produkt kredytowy, informacje te trafiają do BIK. W bazie Biura Informacji Kredytowej widnieją dokładne daty i kwoty spłat, a także ilość złożonych wniosków kredytowych, ilość aktywnych i zakończonych zobowiązań, a także “sposób” korzystania z produktów finansowych.

Wszystko to ma wpływ na naszą ocenę punktową, a potocznie mówi się na to właśnie “historia kredytowa“. Od tego, jaką mamy historię kredytową, a więc doświadczenie z produktami finansowymi, zależy czy otrzymamy kolejne finansowanie oraz jakie warunki zaoferuje nam bank.

Jak zbudować dobrą historię kredytową?

Budowanie historii kredytowej wymaga czasu, a cały proces zajmuje minimum kilka miesięcy. Dobrą historię kredytową buduje się zaś latami. Aby zbudować dobrą historię kredytową, powinniśmy dokładnie zaplanować ten proces, a użyteczne mogą być poniższe wskazówki. Warto zapamiętać, że wpływ na naszą historię kredytową ma kilka czynników, a więc nie powinniśmy lekceważyć żadnego z nich.

WAŻNE! Prócz historii kredytowej banki pod uwagę biorą także zdolność kredytową. Jeśli jej nie mamy, nawet najlepsza historia kredytowa nie pomoże w uzyskaniu kolejnego finansowania.

Budowanie dobrej historii kredytowej

Budowanie dobrej, a w zasadzie w ogóle historii kredytowej należy zacząć od zaciągnięcia niewielkiego zobowiązania i regularnych spłat rat. Może być to np. kredyt ratalny na sprzęt AGD czy meble lub mała pożyczka gotówkowa, którą będziemy spłacać przez okres około 12 miesięcy. Ten czas wystarczy, aby banki zdobyły do nas zaufanie. Jeśli wszystkie raty będą spłacane w terminie, nasz scoring BIK mocno podskoczy.

WAŻNE! Terminowość odgrywa kluczowe znaczenie w punktacji BIK, a więc ma decydujący wpływ na to, jak wygląda nasza historia kredytowa.

budowanie historii kredytowej
Budowanie historii kredytowej to proces czasochłonny. Foto: Image Source via Canva.

Kolejnym, niezwykle ważnym elementem budowania dobrej historii kredytowej jest rozsądne korzystanie z produktów bankowych. Jeśli często wykorzystujemy pożyczone od banku pieniądze, np. w limitach odnawialnych, na kartach kredytowych, etc. tym gorszą historię kredytową budujemy. Dla banków osoba, która często posiłkuje się finansowaniem zewnętrznym, może być bardziej ryzykowna, niż ta, która robi to rzadko.

WAŻNE! Jeśli zależy nam na zbudowaniu dobrej historii kredytowej najlepiej całkowicie zrezygnować z kart kredytowych oraz limitów odnawialnych.

Trzecim czynnikiem mającym duży wpływ na naszą historię kredytową jest ilość składanych wniosków kredytowych. Im częściej wnioskujemy o pożyczki, kredyty, zakupy ratalne, tym gorzej wypadamy w oczach banków. BIK w swojej punktacji bierze pod uwagę wnioski złożone na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.

WAŻNE! Nie składajmy zbyt wielu wniosków w ciągu roku. Jeśli musimy już to robić, starajmy się, aby nie było ich więcej, niż 3 w skali roku.

Czy bez historii kredytowej otrzymam kredyt?

Tak! Bez historii kredytowej można otrzymać kredyt, a na decyzję banku wpływ ma zdolność kredytowa. Jeśli ją posiadamy, spokojnie możemy wnioskować np. o kredyt gotówkowy czy zakupy na raty. Bez historii kredytowej ciężko będzie jednak otrzymać większe finansowanie, jak np. kredyt mieszkaniowy. Banki nie wiedzą, z kim mają do czynienia, jak spłacaliśmy poprzednie kredyty i pożyczki, czy w ogóle jak podchodzimy do swoich zobowiązań.

Dość częstą praktyką osób starających się o kredyt hipoteczny czy kredyt samochodowy jest uprzednie budowanie historii kredytowej właśnie za pomocą małych zobowiązań, które są regularnie i terminowo spłacane. Warto zatem rozpocząć budowanie historii kredytowej z odpowiednim wyprzedzeniem i pilnować terminów rat.

Total
0
Shares
Powiązane wpisy